Katarzyna Marszał – skazana na życie sportowca

 W swoim dorobku ma kilkadziesiąt medali międzynarodowych imprez, w tym mistrzostwo świata i igrzysk olimpijskich. Poznajcie bliżej Katarzynę Marszał – jedną z najbardziej utytułowanych niepełnosprawnych tenisistek stołowych.

Grać zaczęła późno, bo dopiero w 2004 roku, mając osiemnaście lat. Wcześniej trenowała lekkoatletykę, zresztą ze świetnym rezultatem, ale po przywdzianiu barw Startu Skierniewice błyskawicznie wskoczyła na bardzo wysoki poziom tenisa stołowego. Z każdym kolejnym rokiem osiągała coraz większe sukcesy, sięgając po coraz ważniejsze trofea. Pierwszym poważnym turniejem, w którym wzięła udział, był Polish Open, rozegrany zaledwie rok po rozpoczęciu treningów. Katarzyna Marszał robiła duże postępy, zwracając na siebie uwagę trenerów kadry narodowej, do której trafiła już w 2007 roku. Wtedy też przeniosła się do drugiego skierniewickiego klubu, Legionu.

Tam jej kariera nabrała jeszcze większego rozpędu. Rokrocznie zdobywała medale mistrzostw Polski, a także międzynarodowych turniejów. Gdy w 2010 roku została powołana do kadry na mistrzostwa świata w Korei Południowej, zapewne nie spodziewała się, że wróci z nich będąc mistrzynią globu. Życie przerosło jednak najśmielsze marzenia Katarzyny Marszał. W Gwangju okazała się najlepszą zawodniczką na świecie w klasie 6, dorzucając do tego brązowy medal w drużynie w klasie 9-10. Z sukcesami walczyła także z pełnosprawnymi zawodnikami, sięgając między innymi po trzecie miejsce w województwie w grze podwójnej.Nic więc dziwnego, że zapracowała sobie na tytuł najlepszego sportowca Warszawy.

Od 2010 roku Katarzyna Marszał reprezentuje barwy IKS AWF Warszawa. Już dwa lata później uzyskała kwalifikację na najważniejszą imprezę – Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie, w międzyczasie ocierając się o podium mistrzostw Europy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W stolicy Anglii również niewiele zabrakło jej do sukcesu – zajęła tam 5.-6. miejsce. Upragniony medal europejskiego czempionatu udało się wywalczyć w drużynie podczas mistrzostw rozgrywanych we Włoszech w 2013 roku.

Katarzyna Marszał nie zwalniała tempa. Regularnie stawała na podium dużych, międzynarodowych imprez, na krajowym podwórku również radząc sobie wyśmienicie. Po raz kolejny (z 7. miejsca rankingowego) zakwalifikowała się na Igrzyska Paraolimpijskie, tym razem w Rio de Janeiro. Tam też nie zawiodła – w drużynie wywalczyła mistrzostwo olimpijskie! A to na pewno nie koniec!

Elżbieta Madejska, czyli jak wytrenować mistrzów?

 Elżbieta Madejska należy z pewnością do najlepszych trenerek tenisa stołowego osób niepełnosprawnych w kraju. Od wielu lat prowadzi zajęcia w IKS AWF Warszawa, a także stoi na czele sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski.

Swoją pracę traktuje niczym misję. Pomaga, uczy, namawia kolejne osoby, aby podjęły regularne treningi. Poprowadziła już do sukcesów wielu zawodników oraz zawodniczek i nie zamierza na tym poprzestać.

W 2002 roku została trenerem-koordynatorem reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Objęła również funkcję szefowej kadry paraolimpijskiej, która zdobywała rekordową ilość medali na najważniejszych imprezach – Igrzyskach Paraolimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Pod jej wodzą na igrzyskach w Londynie kadra sięgnęła po pięć medali, a cztery lata później – w Rio de Janeiro – już osiem.

Od lat Elżbieta Madejska ściśle współpracuje z Andrzejem Ochalem. Jej wysiłek pomaga wielu ludziom niepełnosprawnym w walce z ich schorzeniami. Potrafi jak mało kto „zarazić” potencjalnych mistrzów wielką pasją do tenisa stołowego. Przez wiele lat zdobywała kolejne uprawnienia, powiększając swą wiedzę. Aktualnie może się pochwalić trenerską klasą mistrzowską, najwyższą z możliwych do zdobycia. Jak podkreśla, nauka nie jest łatwa. Według Elżbiety Madejskiej, na opanowanie podstawowej techniki gry potrzeba kilku lat, ale nie powinno to zniechęcać nowych zawodników. Trener kadry narodowej potrafi dopasować sposób nauczania do poszczególnych schorzeń, z którymi zmagają się gracze.

W IKS AWF Warszawa Elżbieta Madejska wychowała wielu reprezentantów Polski i medalistów najważniejszych imprez. 26 marca zawita do Białołęckiego Ośrodku Sportu, aby podzielić się swą fachową wiedzą. Oprócz spotkania z Elżbietą Madejską, chętni będą mogli także sprawdzić, jak działa zaawansowany technologicznie i sprzętowo robot do tenisa stołowego. Maszyna zapewnia bardziej intensywny trening, co pozwala na poprawę techniki, pracy nóg i precyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here